9 Mayıs 2012 Çarşamba

UEFA Disiplin Komitesine Yazı


                                                                                                                             09.05.12

To the UEFA Discipline Committee;

Dear Sirs,

Please read the translation of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s speech below regarding the match fixing decision that Turkish Football Association Discipline Committee announced the other day…

‘I am a member of Fenerbahce SK congress. I am beyond being an ordinary supporter…’
‘In democracies, you must penalise real persons, not the cooperations (clubs)…’
‘Penalising clubs is punishing millions of suppoerters of that club…’

I would like to ask some questions to yourselves at this stage and would like you to consider the answers before you give your decision regarding Turkish Football overall.

1.       Is not this speech a proof of political intervention on football and a direct influence on the decision made regarding match fixing investigation?
2.       If you leave Fenerbahce SK unpunished, does not that mean you punish millions of other supporters and their clubs?
3.       How about Trabzonspor and their supporters’ rights and their championship which was stolen by Fenerbahce SK last season?
4.       Is not this speech a proof that the Turkish Prime Minister trying to save his club from relegation by obstructing the discipline committees giving the right decision?
5.       How can you expalain the change of Turkish Football Association and its discipline bodies during the investigation?
6.       Even though there is a big difference between the first and second Ethical Committee reports, both reports underline that Fenerbahce SK management members and players of some other teams were involved in several match fixing activities .
7.       Despite Mr. Platini and Mr. Infantino warned Turkish Authorities several times not to change the discipline code 58, the Turkish FA changed it without asking the clubs. If you also remember all clubs refused to change this code at the last congress of Turkish FA.I know that discipline procedure of UEFA is clear regarding match fixing and political intervention. As a Turkish citizen and a football fan I request you to take responsibility no later than today and follow your  discipline procedure to finilase the chaos in Turkish football.

Best regards,

Ender Kuyumcu                                                                                                                                             09.05.12

UEFA Disiplin Komitesine;

Sayın Baylar,

Lütfen başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın TFF Disiplin Komitesi’nin vermiş olduğu şike kararıyla ilgili konuşmasının tercümesini okuyunuz.

‘ Ben Fenerbahçe SK kongre üyesiyim ve sıradan bir taraftarın çok ötesindeyim…’
‘Demokrasilerde gerçek kişileri cezalandırmalısınız, tüzel kişileri (kulüpleri) değil…’
‘Kulüpleri cezalandırmak onların milyonlarca taraftarını da cezalandırmaktır…’

Bu aşamada size bazı sorular sormak istiyorum ve Türk futbolu hakkında karar vermeden önce de bunları düşünmenizi rica ediyorum.

1.       Bu konuşma futbola siyasi müdahalenin ve şike kararı üstünde etkinin kanıtı değil midir?
2.       Eğer Fenerbahçe SK’nü cezasız bırakırsanız bu diğer kulüpleri ve onların milyonlarca taraftarını cezalandırmak değil midir?
3.       Peki ya Trabzonspor ve onun milyonlarca taraftarının hakları ve geçen sene Fenerbahçe SK tarafından çalınan şampiyonlukları?
4.       Bu konuşma başbakanın kendi kulübünü küme düşürmemek adına disiplin komitesinin doğru karar vermesini engellediğinin kanıtı değil midir?
5.       Soruşturma sürerken TFF’nin ve kurullarının değiştirilmesini nasıl açıklarsınız?
6.       Birinci ve İkinci Etik Kurulu raporlarında büyük fark olmasına rağmen, her iki rapor da Fenerbahçe SK yöneticilerinin ve bazı takım futbolcularının bir çok maçta şike yaptığının altını çizmektedir.
7.       Sayın Platini ve Sayın Infantino’nun Türk yetkililerini defalarca 58. Maddeyi değiştirmemeleri yönünde uyarmasına rağmen TFF bu maddeyi değiştirmiştir. Eğer hatırlarsanız TFF’nin son kurulunda bütün kulüpler 58. Maddenin değişmesini ret etmişlerdi.

UEFA disiplin uygulamalırında siyasi müdahale ve şike ile ilgili yaptırımların açık olduğunu biliyorum ve bir Türk vatandaşı ve futbolsever olarak sizden bu günden geç olmamak kaydıyla sorumluluk almanızı ve disiplin talimatnamesinizi uygulayıp Türk futbolundaki kaosa son vermenizi talep ediyorum.

Saygılarımla,
Ender Kuyumcu


Önemli Not : Yukarıdaki Türkçe açıklamasını yazdığım İngilizce metni kendi adınızla aşağıdaki adreslere mail olarak gönderebilirsiniz.

discipline@uefa.ch; info@uefa.com; contact@uefa.com; eac-info@ec.europa.eu, gianni.infantino@uefa.ch; michel.platini@uefa.ch

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder