2 Haziran 2012 Cumartesi

Trabzonspor’u Ne Bekliyor?


1 Haziran günü gerçekleşen şike davası duruşmasında Savcı Ufuk Ermertcan’ın Fenerbahçe adına şike yapmak ve teşvik vermekle suçlanan kişiler için isnat ettiği suçlar ve istediği cezalar malumun ilanı olduğundan bu konuya değinmiyorum. Beni ve Trabzonspor camiasını asıl ilgilendiren Sadri Şener’in Sivasspor-Fenerbahçe maçı ile ilgili yaptığı iddia edilen teşvik teşebbüsüdür.

Bu konuda yapılması gereken ilk tespit iddia makamının Sadri Şener’e isnat ettiği suç eldeki tape ve delillerden yola çıkılarak elde edilmekten ziyade niyet okuyuculuğu yapılarak ve kanaatle ortaya konulmuş zorlama bir iddiadır.

Merak edenler gerekli tapeleri, sanık ifadelerini ve savcının gerekçeli kararını okuyabilir ama benim okuduklarımdan bu yönde bir suç isnat edilemeyeceğini açık ve net olarak söyleyebilirim. Sadri Şener’in bu yönde bir konuşması olmadığı gibi herhangi bir Sivas’lı ile doğrudan ya da dolaylı teması da olmamıştır. Aslına bakılırsa Nevzat Şakar’ın kendisini arayan Mithat Halis’e teşvik dedikodularıyla ilgili olarak ‘Bizim bu tür işlerle ne işimiz olur ya ’ demesi Trabzonspor’un şike ve teşvike karşı tutumunu açıkça ortaya koymaktadır.

Bu noktadan hareketle gelelim Trabzonspor’un da UEFA tarafından Avrupa kupalarından men edileceği masalına. Defalarca söylediğimiz üzere UEFA, gerek iddianamenin gerekse bu konudaki bilgi ve belgelerin tercümesini yaptırmış ve olaya yüzde yüz hakim durumdadır. Geçen sene Şampiyonlar Ligi’ne Trabzonspor’u davet ettiklerinde de Trabzonspor açısından durum şimdikinden daha iyi değildi. Hatta o zaman birkaç yöneticisi suçlanırken şu anda bu sayı bire düşmüştür ve göreceksiniz ki ilk duruşmada hakim bu konuda herhangi bir delilin olmadığı gerekçesi ile Sadri Şener için de beraat kararı verecektir.

Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki; Trabzonspor 2010-2011 sezonu şampiyonluğunu alnının akıyla kazanmıştır ve şampiyonluk kupası da TFF tarafından UEFA’nın yaptırımı sonucunda teslim edilecektir. Şikecilere ve hırsızlara ne olacağına gelecek olursak; Sayın Başbakan’ın da dediği gibi kişilerle kurumlar ayrılacaktır. Kişiler hak ettikleri yer olan Metris’te çürürken, temsil ettikleri kurum olan Fenerbahçe de önümüzdeki sezon Amatör Kümede en fazla seyirciye oynayan takım olarak Guinness rekorlar kitabına girmeye hak kazanacaktır.

2 yorum: