5 Mart 2014 Çarşamba

Şenes Erzik'i, UEFA'yı ve ŞİKE'yi Interpol'e Şikayet Ediyoruz

Futbolda şike ile mücadele eden kurumlardan biri de hepinizin bildiği üzere Interpol'dür.

Interpol; Uluslararası Polis Birliği'dir ve bu konuda hem UEFA ile hem de FIFA ile koordineli şekilde çalışmaktadır.

En son çıkan ses kaydında RTE'nin fb'nin düşmemesini sağlaması için Şenes Erzik'i de kullandığı bilgisini ve UEFA'nın da bu işin içinde olabileceği kuşkumuzu Interpol'le paylaşıp soruşturma açmalarını istiyoruz.

Bu başvuru UEFA'nın işi daha ciddiye almasını, varsa usulsüzlüklerin üstüne gitmesini ve şikecilerin düşürülmesi için gerekli çalışmaları hızlandırmasını sağlayacaktır.

UEFA'ya bu konuda her türlü baskı unsuru ile etki yapmak temel amacımız ve olası suistimallerin de önüne geçmek için her yolu deniyoruz.

Yapılması gerekenler:

1) http://www.interpol.int/Contact-INTERPOL adresine girin.

2) Interpol general contact details kısmında iletişim bilgileri bölümünde yer alan E-mail:  Contact INTERPOL kısmına tıklayın.

3) Karşınıza şu sayfa açılacak : http://www.interpol.int/Forms/Contact_INTERPOL


  • İlk olarak Sender e-mail kısmına e-mail adresinizi yazın  • Subject kısmına '' UEFA's Vice President involved in protecting match fixers '' yazın.  • Message kısmındaki kutuya aşağıdaki metni kopyalayıp yapıştırın

  • Sol alt köşede rakamlardan, harflerden oluşan şifreyi girin. Burada hem kutu içinde yazılan düz şifreyi hem de kutu dışında yamuk şekilde yazılmış rakamlardan oluşan şifreyi birlikte yazın.

  • Attached object kısmına isterseniz elinizde mevcut varsa şike ile ilgili bir dosya koyabilirsiniz. Bu kısmı boş da bırakabilirsiniz.

  • En son iş olarak da en altta bulunan Validate kutucuğunu tıklayarak şikayetinizin Interpol kayıtlarına geçmesini sağlayabilirsiniz.


METİN :

Dear Interpol Officers;

As you are aware ithas been over 32 moths since Turkish Match Fixing scandal erupted. Lots of trials held and as aresult of these trials individuals and teams involved in this incident were found guilty of fixing several matches.

Since 03.07.2011;

• On 02.07.2012 Turkish Court found Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK guilty of match fixing.
• On 10.06.2013 UEFA found Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK guilty of match fixing.
• On 22.06.2013 UEFA Disciplinary Body found Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK guilty of match fixing.
• On 15.07.2013 UEFA Appeals Body found Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK guilty of match fixing.
• On 28.08 2013 CAS found Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK guilty of match fixing.
  • On 17.01.2014 Turkish Supreme Court found Fenerbahçe SK and Beşiktaş JK guilty of match fixing.

Despite all these verdicts these two teams are yet to be relegated miraculously, at least we though it was...

Few days ago a voice record revealed a conversation between Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and his son on 02.03.2014, which includes details how Turkish Prime Minister saved match fixer Fenerbahçe SK from relegation.

The PM also mentions involvement of Şenes Erzik, the vice president of UEFA, in this operation. He talks about the conversation he had with Michel Platini, where he asked Fenerbahçe SK not to be punished  and adds that he could not manage not be punished in Europe, but managed to save Fenerbahçe SK from relegation.

This is a proof of political intervention in football and Şenes Erzik played a role in this corruption too. This involvement raises a suspicion regarding UEFA too.

Now we are asking;

Is UEFA bribed to protect match fixer Fenerbahçe SK?
Is this why Fenerbahçe SK is not relegated yet despite CAS’ and Turkish Supreme Court’s decision?
Was Şenes Erzik the bridge between Turkish PM and UEFA in this corruption?


We request Interpol to get involved with immediate affect and open an investigation on UEFA board members, starting with Vice Presidents Şenes Erzik.

Best regardsHiç yorum yok:

Yorum Gönder